Aftlar

Ağız sağlığı ne yazık ki günümüzde birçok kişinin atlamış olduğu en önemli bakım unsurudur. Bunun için de ihmal edilen ağız sağlığından ötürü ne yazık ki ağız içinde hem uçuk hem de aftlar çıkmaktadır. Aft; Ağızın iç bölgesinde yanak ya da dudağın ağız içine karşılık gelen kısmında oluşan beyaz renkte ağrı oluşturan lezyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda dil üzerinde, diş eti üzerinde ve damak bölgesinde de aft oluşumu çıkabilmektedir.

Aft oluşumu göz önünde bulundurulduğu zaman stres, travma, vitamin ve mineral eksikliği ya da birtakım sistemsel hastalıklar neden olarak gösterilebilmektedir. Bu gibi olumsuz faktörlerin yanında en önemli etkiyi ise, tüketilen gıdalar ve ağız bakımına gösterilen özensizlik neden olarak gösterilmektedir. Turunçgiller, deniz ürünleri, baharatlı ve yağlı, cips, çerez gibi ürünlerin sık tüketilmesi ağızda oluşabilecek aftları ilerletmektedir. Bununla birlikte ağız sağlığına önem verilmemesi ve günde iki kere fırçalanmayan dişler, dil üzeri temizliğinin yapılamaması gibi olumsuz durumlar ağız içinde sürekli ve geçmeyen aftların oluşumunu tetiklemektedir. Yanak ısırması, strese bağlı olarak migren hastalığı, ülser hastalığı ve mide ile ilgili şikayetler de ağız içi aftların geçememesine neden olmaktadır. Aft oluşumunu engellemek için ve ağız sağlığını korumak için öncelikle ağız içinde meydana gelen aftların nedenlerini belirlemek önemli oranda etkilidir. Nedeni belirlenmiş olan bu durumu ortadan kaldırdığımızda ve ağız sağlığına da düzenli gereken önemi verdiğimiz zaman aftların tekrarlanmayacak şekilde ortadan kaldırmasını sağlayabiliriz.

Uçuklar

Dudak çevresinde ya da dudağın iç kısmında oluşan sivilceye benzer küçük kabarcıklardır. Su toplamış görüntüsü oluşmaktadır. Ağız içinde ve ağız dışında olmak üzere iki şekilde meydana gelebilirler. Hemen ağız sağlığına dikkat edilemez ve ortadan kaldırılmazsa bulaşıcı olabilmektedir. Uçuğa dokunulmaması gerekmektedir. Uçuk yeme içme, öpme, temas vb. durumlar ile anında bulaşır. Özellikle bebek ve çocuklar uçuk bulaşma durumunda daha fazla risk altındadır. Hamilelik, aşırı stres, yorgunluk, temas vb. durumlar ile nüksedebilir. Alkol barındıran ve antiseptik özelliği olan ilaçlar ile yok edilmektedir.

Hem aft oluşumunda hem de uçuk oluşumunda öncelikli olarak sorunun kaynağına inilmeli ve yok edilmelidir. Ardından bu rahatsızlığın tekrarlanmaması adına ağız sağlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ağız bakımının düzenli yapılması önemlidir. Dişlerin günde iki kere fırçalanması, gargara yapılması, dil ve diş eti temizliğine dikkat edilmesi ağzın sürekli olarak temiz tutulması gerekmektedir. Ağız içi temizliğine önem verildiği takdirde sürekli olarak ağız sağlığı da kolay bir şekilde korunmuş olur.