Saçlara olan faydaları ile tanıdığımız Argan yağı, Fas ülkesinde yetişen Arganio Spinosa adlı ağacın çekirdeklerinden üretiliyor. Fas’ta yemeklerde de kullanılan bu yağ ülkemizde daha çok saç ve cilt bakımında kullanılıyor. Bir çok cilt bakım ürününün içerisinde yer alan argan yağı cildin yaşlanmasını engelliyor, cildi nemlendiriyor daha yumuşak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmemizi sağlıyor.

Yara iyileştirme, sivilce ve siyah noktalarada iyi gelen arganyağı verilmiş bir nimet. Faslı kadınlar tarafından yıllardır akne ve sedef hastalığına çare olarak kullanılan arganyağı ile sizlerde sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Argan Yağı Maskesi için Malzemeler Nelerdir?

  • 5 yemek kaşığı beyaz şeker
  • 2 yemek kaşığı argan yağı
  • Yarım limon
  • Yarım yemek kaşığı bal

Argan Yağı Maskesi Nasıl Yapılır:

Hazırladığınız tüm malzemeleri karıştırın. Karıştırma esnasında şekerin erimemiş bir kıvamda olmasına dikkat edin. Ardından yüzünüze dairesel hareketler ile hafif darbeler ile sürün. Göz ve göz çevrenize uygulamayın. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyip durulayabilirsiniz.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde barındırdığı vitaminler ve omega sayesinde kırışıklıklara savaş açan bu yağ cildin nemlendirilmesini de sağlıyor. Cilt ve saç bakımı konusunda oldukça yetenekli olan argan yağının nimetleri bunlarla sınırlı değil. Yaralara da iyi gelen bu yağ sivilce, egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de sıklıkla kullanılıyor. Yağlı ciltlere sahip kişilerin ciltlerindeki yağ oranını dengeleyebilmeleri için kullanmaları gereken bir ürün olan arganyağı cilt elastikiyetini artırıyor. Bunun yanı sıra cildin kendi kendine ürettiği doğal yap olan sebumu dengeliyor.

Her gün cildimize zarar vermemesi için temizlemek zorunda kaldığımız makyajımızı temizlerken, temizleyicilerimizin içerisinde arganyağı olmasına dikkat etmeliyiz. Makyajımızı temizlerken aynı zamanda cildimize bakım da yapmış oluyoruz. Günün en yorgun anında tek taşla iki kuş birden vurmak bu olsa gerek.

Argan yağı maskesini yaparken içerisinde bulunan malzemelere alerjiniz olup olmadığına dikkat ediniz. Uygulama anında yanma, kızarıklık gibi belirtiler oluşursa uyguladığınız bölümü soğuk su ile yıkayınız.