Basketbol 5 kişi ile oynanan bir spordur. Bunun yanında takımlar 7 tane yedek oyuncu da bulundurabilirler ve oyun içerisinde sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Peki, oyuncu rolleri ve görevleri nelerdir bunlara geçelim.

1-POİNT GUARD (GARD)

Ülkemizdeki en popüler rollerden biri olan PG ana hedefi takımına sayı kazandırmak olan bu oyuncular asist yetenekleri, hızları ve oyun görüşüyle öne çıkarlar. Bunun yanı sıra dribbling dediğimiz top sürme ve kontrol yetenekleri gelişmiştir. Turnike gibi pota altında sayı bulmakta da iyidirler. Ayrıca şutu çok iyi olan gardlar da vardır. Mesela Stephen Curry gibi.

2-SHOOTİNG GUARD(ŞUTÖR)

Adından da anlaşılabileceği gibi bu arkadaşların işi şut atmaktır. Boşa kaçıp kendilerine alan yaratıp sayı kazanmaya çalışırlar. Setler genelde şutörleri boşa çıkarmak için kurulur. Bu oyuncuların da dribbling yetenekleri gardlar kadar olmasa da vardır çünkü önünde adamı geçmezse işi gerçekten zorlaşır. Curry ayrıca bir şutördür. James Harden da hem asist hem skor özellikleriyle PG ve SG özellikleri taşımaktadır.

3-SMALL FORWARD(KISA FORVET)

Bu oyuncular 2 numaradan uzun 4 numaradan kısalardır. Boylarını kullanarak 2 numaralara, hızlarını kullanarak 4 numaralara yardım ederler. Şutları vardır, ribaund almaya yardımcı olurlar, top sürebilirler. Lebron James en popüler kısa forvetlerdendir.

4-POWER FORWARD(UZUN FORVET)

Uzun forvetler pota altında pivotların sağ kollarıdır. Uzun boyludurlar ve şutları pivotlardan iyidir. Pivotlara göre daha atletiktirler. Daha hızlı fakat daha kısadırlar.

5-CENTER(PİVOT)

Takımın en uzun boylu oyuncularıdır. Uzun olmanın yanında yapılılardır da. Ribaund asıl onların görevidir. Pota altını savunurlar ve gelen turnike, smaçları bloklamaya çalışırlar. Genellikle şutları yoktur fakat pota altında pivot hareketleri denen hareketlerle sayı bulmaya çalışırlar.

Ana basketbol rolleri, pozisyonları bunlardır fakat 2 rolü de oynayabilen oyuncular için farklı rol isimleri de vardır. Bunlar sonradan türetilen rollerdir. Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.