45 Yaşında ve 45 yaşından küçük, bir iş yerinde çalışan herkes otomatik olarak Zorunlu BES’e kayıt olmaktadır. Resmi gazetede yayınlanması ile birlikte zorunlu hale getirilen BES için devlet desteği de bulunmaktadır. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden emekli olarak toplu ya da aylık ödeme alınabilmesi için 10 yıl boyunca BES primlerinin düzenli olarak ödenmesi ve 56 yaşının doldurulması gerekmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi- BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi
Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu- SGK dışında özel olarak sigorta primi yatırdıkları ve 10 yıllık sürenin tamamlanması ile birlikte emekli olmalarına imkan tanıyan Bireysel Emeklilik Sistemi, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 45 yaş ve altı çalışanlar için zorunlu hale getirildi. 10 Yıl düzenli olarak BES primlerini yatıran kişiler 10 yılını tamamlamalarının ardından emekli aylığı almaya hak kazanacaktır. Devlet desteği ile birlikte sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi sadece 45 yaş ve altı çalışan kişiler için zorunlu olmuştur.

Daha önceleri bankalar tarafından da verilen özel emeklilik sistemi, yapılan yasal düzenlemeler ve devlet desteği ile birlikte BES adı altında zorunlu hale getirilmiştir. Çalışanların zorunlu olarak ödemesi gereken en düşük prim bedeli, prime esas kazancın % 3’ ünden fazla olamaz. Çalışanların BES primleri işveren tarafından maaş ödemesini takiben ilk iş günü ödenmesi gerekmektedir. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi primini arttırmak isteyen çalışanlar işvereni ile görüşerek arttırılmasını isteyebilirler.

BES ile Ne Zaman Emekli Olurum?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde emekli olabilmek için 10 yıllık prim ödeme süresi ve 56 yaş sınırı bulunmaktadır. BES ile emeklilik hakkı kazanıldığı zaman ister toplu olarak veya tercihinize göre isterseniz de aylık taksitler halinde primlerinizi geri alabilirsiniz.

BES ile SGK emekliliği tamamen birbirinden farklı işleyen ve farklı koşulları, düzenlemeleri olan emeklilik sistemleridir. SGK’dan emekli olduğunuzda ömür boyu emekli aylığı alma hakkınız var iken BES ile emekli olduğunuzda sadece belirli bir süre aylık alabilirsiniz. Vefat halinde SGK emekli maaşını eş ve çocuklar almaya devam edebiliyorken BES de ödenmeyen kısım kanuni varislere ödenmektedir.