Herkesin bildiğin ama anlam vermekte güçlük çektiği Bitcoin aslında fiziksel bir metal yada kağıt parçası değil. Tamamen elektronik ( sanal ) para biçimidir. Türk lirası, dolar, euro gibi basılmıyor. Bitcoin kriptokrasi olarak bilinen, dünyanın binlerce noktasında karşılıklı onaylanarak doğruluğu gerçekleşen aynı zamanda giderek kontrolörler tarafından artan para birimidir. Daha detaylı bilgileri bölüm bölüm sizinle paylaşacağız.

Bitcoin kim tarafından ortaya çıkarıldı?

bitcoin2009 yılında ilk spesifiasyon ve consep belgelgesini Satoshi Nakamoto adlı yazılımcı şifreleme email listesinde yayınladı. Matematiksel kanıtlar doğrultusunda çalışan ödeme aracı bitcoin sistemini geliştirirken herhangi bir ülke yada kuruma bağlı olmadan matematiğe dayalı kontrolörlerin minimum seviyede para kazandığı ve Bitcon’in ürettiği sistem olarak tasarlandı. Nakamoto 2010 yılının sonlarına doğru detaylı bilgi vermeden sistemden ayrılmasına rağmen geliştiricilerin çalışmaları sonucu büyümeye devam etti. Akıllara farklı soruları getirmemek için Bitcoin’in kodlarına ulaşılabilir ve yazılım geliştiriciler istedikleri an kodları inceleyebilir.
ağ güvenliği (blok zincir) nasıl kontrol edilir?

Bitcoin ağına kimse sahip değildir aksine dünyadaki tüm madenciler ile sistem ayakta kalmaktadır. Blok Zincir bir protokole sahiptir ve yazılım dili yada kod yapısı değiştirilemez, anlık bakiyelerin kontrol edildiği fikirbirliği sistemidir. Yazılımcılar yazılımı daha iyi yapmak için uğraşırken konsensüsü stabil çalışması için kullanıcılara ( madenciler ) ve yazılımcılara Bitcoin kazandırarak tatmin edici teşvik sağlar.

Çalışma mantığı nasıldır?

Kişi sahip olduğu cüzdanında bulunan Bitcoinleri transfer yapabilir, karşı taraftan alabilir. Para ( euro – dolar – yen – tl vb. ) karşılığında Bitcoin alabilirsiniz, günlük kurtları takip edip tekrar paraya çevirebilir yada  alışveriş yapılabilen sitelerde alışveriş yapabilirsiniz. Mobil uygulama yada bilgisayarla transfer etmek ettiğiniz kişi yada işletmenin QR kodunu tarıyorsunuz (kolay yöntem) yada 16 haneli benzersiz kodu girerek tutarı belirliyorsunuz ve gönderme işlemini tamamlıyorsunuz. Bitcoin.org ‘un önerdiği cüzdan uygulamaları aşağıdaki gibidir.

Bitcoin ile nasıl para kazanılırın cevabı şu şekilde; Bitcoin madencileri kuyrukta bekleyen görevleri kendi üzerine alarak bilgisayarlarının işlemcilerini bir nevi Bitcoin matematiği (kriptokrasi) için kiralar. Ne kadar çok işlemci kiralarsanız o kadar çok kazanırsınız. Kazanma periyotları 25 ile 10 dakikada bir gerçekleşiyor. Geçmişte madenciliğini yapmak daha kolayken şimdi daha popüler olduğu için daha da zorlaştı ama konuya profesyonel yaklaşıldığında tatmin edici gelir kazanacağınız bir gerçek. Son zamanlarda bilgisayar işlemcisinin yanı sıra, madenciler gelişmiş işlemcilere sahip ekran kartlarını kullanmaktadır. Bilgisayarınıza gerekli programları kurup mail adresinizle giriş yapıyorsunuz, program sahip olduğunuz işlemciyi yada işlemcileri kullanmak istiyor. CPU&GPU; butonlarını aktif ettikten sonra hesabınıza 25 ile 10 dakika arasında Bitcoinler düşmeye başlıyor. Evde kullandığımız bilgisayarlar bu sistemler için çok uygun değildir, bunun için araştırarak madenciliğe uygun açık yada kapalı kutulu donanım edinmeniz şart.

Yarı profesyonel madencilikle denemeler yapmak isterseniz bilgisayarınızın işlemcisi yanı sıra ekran kartınızın işlemcisi ile Altcoin kazanabilirsiniz. Etherum, Monero, Zcash kriptoparaları incelemenizi öneririz. Ekran kartınızın gücünü araştırın, eğer sistem için yeterli ise Claymore madencisi ile Altcoin kazanabilirsiniz. Sistem bunun için ekran kartınızın işlemcisini ve elektriğinizi kullanacaktır.
Bu link ile Bitcoin madencilik hayatınıza başlayabilirsiniz. https://bitcoin.org/tr/indir Blok zincirin boyutu 65GB dan fazla olduğu için bilgisayarınızda yeterli bellek olduğundan emin olmalısınız.