Dişlerin düzenli olarak temizlenmemesi ne yazık ki diş eti hastalıkları sorununu beraberinde getirmektedir. Diş eti ve diş kökü arasında kalan bölgede biriken yiyecek artıkları, nikotin, alkol vb. maddeler bir süre sonra burada yerleşerek mikrobik özellik kazanmaya başlamaktadır. Bakteri plağında oluşan bu mikroorganizmalar ağız sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu mikroorganizmalar asit üretimi salgılar. Asit diş eti hastalıkları nı beraberinde getirir. En önemli diş eti hastalığı apse oluşumudur. Bununla birlikte diş eti çekilmesi, diş eti yaralanmaları, diş kayıplarının yaşanması ve dişlerin kendiliğinden dökülmesi gibi bir sürü olumsuz durumu beraberinde getirmektedir. Ağız sağlığı konusunda dişler ve dil temizliği kadar diş etine de gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Diş eti iltihapları yani apselerin oluşumunda en büyük belirtiyi diş eti kanamaları göstermektedir. Diş eti kokuları, diş etinde renk kaybı yaşanması, şekil bozukluklarının oluşumu gibi birçok faktör etkilidir. Sağlıklı diş eti görünümünün rengi pembe renktir. Hem dişe hem de çene kemiğine bağlı şekilde sarkma olmadan sıkı sıkıya yapışık olması gerekmektedir. Böyle bir görünüm dışında kalan bütün diş etleri ne yazık ki sağlığına dikkat edilmemiş olan diş etleridir.

Diş eti Hastalıklarından Korunma Yöntemleri

Diş eti hastalıkları nın önlenmesine yardımcı olacak şekilde bakım yapılması mümkündür. Her diş ve çene yapısı kişiden kişiye farklılık gösterse de bakımlı bir ağıza sahip olmak, sağlıklı diş etine sahip olabilmek herkesin başarabileceği önemli unsurlar arasındadır. Diş eti hastalıkları ndan korunmanın bir numaralı faktörü ağızda oluşabilecek bakterilerin her gün o ağız ve diş etinden uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Bu sayede düzenli diş fırçalama önemlidir. Günde iki kez düzenli olarak dişini fırçalayan kişilerin sağlıklı diş eti olmayabilir.

Asıl önemli olan durum diş etinin ve ağız sağlığının doru korunmasını bilmektir. Doğru teknikler ile diş fırçalamayı bilmek gerekir. Bu sayede diş eti arasında oluşacak bakteri ve tartarlar yok edilecektir. Diş taşının ortadan kaldırılarak diş taşı temizliğinin de düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Diş eti bakımı için özel diş macunları üretilmektedir. O macunlardan bir tane edinmek ve dişleri günde iki kere normal diş macunları ile fırçalasak da bunun yanında hafta üç kere de olsa diş eti macunu ile temizlemek gerekmektedir.

Diş ipi, ağız bakım suları vb. yan ürünleri de kullanarak düzenli diş eti bakımının yapılması gerekmektedir. Diş eti gerilemesi kalıtsal bir rahatsızlık da olabilir. Bu rahatsızlığa yakalanmamak adına diş muayenelerini geciktirmeden yapmak ve diş hekiminin bu duruma bağlı olarak önerebileceği yan takviyeleri kullanmak da diş eti problemlerine yakalanmanızı önlemektedir.