Doğum Yardımı

Doğum Yardımı

Bir ailenin yaşayabileceği en güzel anlardan birisi de ailenin en yeni üyesi olan bebeğini kucağına aldığı zamandır. Bu zamanların daha keyifli geçmesi için devlet tarafından para desteği verilmektedir. Doğum parası ne kadar sorusunun yanıtına geçmeden önce bu parayı kimlerin alabileceğini, hangi şartların sağlanması gerektiğini bilmek gerekir.
Doğum güzel bir an olarak akıllarda kalmasının yanı sıra aileler için masraflı bir durumdur. Devlet ailelere teşvik amaçlı doğum parası ve bunun yanında süt parası yardımında bulunmaktadır. Ancak söz konusu yardımından yararlanmak için ailelerin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Doğum parası ne kadar? Şartları nelerdir?

Devlet tarafından annelere tanınmış bir haktır ve şartları sağlayan kişilerin bu haktan yararlanması maddi açıdan ailelere destek olacaktır. Öncelikle bu yardımdan yararlanmanın birinci şartı başvuru da bulunmaktır. Anne ve bebeğin sağ olması gerekir, ölü doğum halinde bu yardım yapılmayacaktır. Anne ve babanın her ikisi ya da ikisinden birinin T.C. vatandaşı olması da bahsedilen yardımdan yararlanmanın bir diğer şartıdır.
Çalışan ya da çalışmayıp eşi SGK‘lı ya da BAĞKUR’lu olan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Ancak kişinin 120 gün prim ödemesi bulunmak zorundadır.

Doğum yapan ya da bu süreç içerisinde yer alan anneler için doğum parası ne kadar sorusunun cevabı merak edilen bir konudur. Bu paranın alınması için başvurulması gereken yerlerin bilinmesi önemlidir. Doğum parası hakkından yararlanmak isteyen aileler aşağıda sıralanan yerlerden herhangi birine başvuruda bulunabilir.

• Aile bakanlığı internet sitesi üzerinden
• Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlükleri
• Sosyal hizmetler müdürlükleri

İlçelerdeki kaymakamlıkların bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı müdürlüklerinden başvuru yapılabilir.

Doğum Parası Ne Kadar?

2018 yılı için ayrıca bir açıklamama yapılmamasına karşılık halen geçerli olan rakamlar aşağıdaki gibidir. İşte çocuk sayısına göre ne kadar sorusunun cevabı;
• Birinci çocuk için belirlenen 300 TL
• İkinci çocuk için belirlenen 400 TL
• Üçüncü çocuk için belirlenen ise 600 TL’dir.
Doğum parası yardımı 15 Mayıs 2015 yılında uygulamaya konulmuştur. Bu uygulamadan haberi olmayan anneler de geçmişe dönük doğum yardım paralarını talep edebilirler. Böylece bu kişiler de haklarını kullanmış olur.