Sağlıklı beslenme plan dahilinde gerçekleştirilmesi gereken bir durumdur. Fakat sağlıklı beslenme denildiği zaman genellikle akıllara gelen saatlere ve öğünlere dikkat edilerek yemek yemektir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme planı yapmak için ilk önce kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olacak şekilde kilo dengesini belirleyecek besin planı oluşturmalıyız. Bu besin planı içerisinde protein yağ ve karbonhidrat dengesini iyi oranda ayarlamak gerekmektedir. Protein, yağ ve karbonhidrat üç temel besin ögesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir tanesini yerinden oynattığımız zaman, dengeli ve sağlıklı beslenme durumu ne yazık ki ortadan kalkacaktır. Bu durum kilo vermek isteyen kişiler için de geçerlidir. Çoğu insan yağı ya da karbonhidratı hayatından tamamen çıkararak kilo vermeye çalışmaktadır. Bu nedenle diyeti bıraktığı zaman vermiş olduğu kiloların iki hatta üç katını tekrara alabilmektedir. Sağlıklı beslenme planı oluştururken üç temel besin ögesi arasında denge kurmamız gerekmektedir. Bu sayede bu bilinci yaşamımıza koyarak dengeli beslenme ile hem fit kalabilir hem de sağlıklı yaşam sırrını keşfedebiliriz.

Sağlıklı Beslenmede Besin Piramidi

Besin piramidi dengeli beslenmek amacı ile vücudunuzun günlük ihtiyacı olan yağ, karbonhidrat ve protein dengesini oluşturmaktan geçmektedir. Bu piramit altı bölümden oluşmaktadır. Altı bölüm gün içerisinde tüketeceğiniz altı öğünü ifade etmektedir. Üç tanesi ana öğündür, üç tanesi de ara öğündür. Besin piramidinde bulunan her gıdayı kişisel olarak oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için alerjiniz olan besinleri çıkararak, almanız gereken bütün gıdaları veya gıda takviyeleri hem kendiniz hem de diyetisyeniniz ile düzenleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek istiyor ve bunu da nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Ülkemizde özel hastanelerde, özel muayenelerde ya da devlet hastanelerinde diyetisyenlik bölümleri bulunmaktadır. Buradan alacağınız yardım sayesinde ister ücretli olarak isterseniz de ücretsiz olarak destek görmenizin sonucunda hayat tarzınızda kalıca ve köklü değişiklikleri beslenme alışkanlığınızı geliştirerek düzenleyebilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza dahil etmek için bir başka önemli konu ise, ürün etiketi okumayı bilmektir. Ne yazık ki günümüzde içeriğine dikkat edilmeden birçok ürün satın alınmakta ve tüketilmektedir. Bu gibi olumsuz durumların ortadan kalkması adına, ürün etiketi okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ürünlerin içeriklerinde yer alan zararlı maddeleri bulduğunuzda o ürünü hayatınızdan kolayca çıkarabilmeyi bilmelisiniz.

Sağlıklı ve dengeli beslenme yapabilmek için yağ ve karbonhidratı hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine azaltmayı denemelisiniz. Ayrıca zararlı yağlardan ( palmiye yağı, margarin yağı vb. ) uzak durmakta da fayda vardır. Ayrınca karbonhidrat dengesini de iyi korumak oldukça önemlidir. Beyaz ekmeği ve beyaz unu hayatınızdan çıkararak tahıllı ve lifli karbonhidratlara yönelmek yaşam kalitenizi de artıracaktır.